FAQ
ČASTO KLADENÉ OTÁZKY
V tejto sekcii nájdete základné informácie o materiáloch, návody na ošetrovanie a iné praktické info., ktoré by Vás mohli zaujímať.
1. Mini slovníček pojmov z oblasti nábytku
Masívne drevo
Ako čisto prírodný materiál má svoju prirodzenú kresbu, vôňu a vlastnosti. Trvácne, opraviteľné a ekologické riešenie. Jedinou nevýhodou je, že reaguje na vlhkosť.
Dyha
Tenká vrstva pravého dreva, nalepená na nosnú dosku (MDF, DTD). Vyzerá ako masív, ale je stabilnejšia.
Preglejka
Je viacvrstvová doska vyrobená lepením tenkých vrstiev drevenej dýhy (tzv. pliesky) tak, aby sa vlákna každej vrstvy krížili. Toto kríženie dodáva materiálu veľkú pevnosť a stabilitu.
Laminát (HPL, CPL)
Odolná plastová vrstva nalisovaná na nosný materiál. Povrch je tvrdý, odolný voči poškriabaniu a dostupný v mnohých dekoroch.
Melamín
Dekoračný "papier" impregnovaný melamínovou živicou. Vytvára hladký a pevný povrch.
MDF doska
Hustá drevovláknitá doska. Hladká, dobre opracovateľná a často používaná pod dyhu alebo farbu/lak.
DTD (drevotrieska)
Lisovaná doska z drevných častíc. Cenovo dostupný základ pre melamínový alebo laminátový nábytok.
ABS hrana
Odolná plastová páska, ktorou sa zakončuje hrana nábytku z laminátu/melamínu. Zabraňuje poškodeniu a predlžuje životnosť. Ohrem ABS hrán sa na ohraňovanie dosiek používajú lacnejšie a menej odolne melamínové pásky, resp. PVC hrany.
2. Vplyv okolitého prostredia na nábytok
Okolité prostredie má zásadný vplyv na životnosť, stabilitu aj vzhľad nábytku – najmä ak ide o drevo, dyhu alebo prírodné materiály. Niekedy ani nemusia byť viditeľné. Napr. kostry sedacieho nábytku sú vyrábané z dreva, drevotriesky alebo preglejky .
Tu je stručný prehľad, čo všetko môže nábytok ovplyvniť a ako sa tomu vyhnúť.
Vplyv okolitého prostredia na nábytok
1. Teplota a vlhkosť
Drevo je živý materiál, ktorý reaguje na zmeny teploty a vlhkosti – môže sa roztiahnuť, zmrštiť, alebo pokriviť.
Príliš suché prostredie → drevo vysychá, praská, povrch sa môže odlupovať
Príliš vlhké prostredie → drevo napučí, stráca tvar, môžu sa objaviť plesne
Extrémne podmienky prostredia ( neštandardná relatívna vlhkosť – tj. menšia ako 40% alebo väčšia ako 70%, alebo teplota menšia ako 10°C a väčšia ako 30°C) môžu mať na drevený nábytok negatívny vplyv a spôsobiť jeho tvarovú deformáciu, alebo poškodenie čalúnenia.
Ideálna vlhkosť v interiéri: 40–60 %
Ideálna teplota: 18–22 °C
2. Priame slnečné žiarenie
UV lúče spôsobujú vyblednutie farieb a povrchových úprav
Môže dôjsť k nerovnomernému zafarbeniu, ak je nábytok osvetľovaný len z jednej strany
Riešenie: nábytok umiestňujte mimo priameho slnka alebo používaj záclony, rolety, UV fólie na oknách.
3. Zdroje tepla
Radiátory, krby, klimatizácie alebo podlahové kúrenie môžu vysušovať drevo
Teplotné výkyvy môžu spôsobiť deformácie alebo praskanie
Riešenie: nechajte medzi nábytkom a zdrojom tepla aspoň 50 cm medzeru
4. Prašnosť a znečistenie ovzdušia
Prach môže zanášať spoje a poškodiť povrchovú úpravu
V miestnostiach, kde sa fajčí, alebo kde sa usadzuje mastnota (napr. kuchyne) sa povrchy znehodnocujú rýchlejšie
Riešenie: pravidelne čistenie povrchov
5. Domáce zvieratá a deti
Zvieracie pazúriky, detské hračky alebo rozliate nápoje môžu povrch ľahko poškodiť
Riešenie: chrániť exponované časti, používať ochranné podložky, dbať na pravidelnú starostlivosť
Ak chcete, aby nábytok vydržal dlhé roky krásny a funkčný, je dôležité: udržiavať stabilné podmienky v interiéri, vyhýbať sa extrémom (slnko, vlhko, teplo),pravidelne ho čistiť a ošetrovať podľa typu materiálu.
3. Ako ošetrovať drevený (masív, dyha) nábytok?
Stručný návod na ošetrovanie dreveného(masív, dyha) nábytku:
1. Pravidelné čistenie:
Prach odstráňte jemnou bielou bavlnenou suchou handričkou alebo prachovkou.
Na tvrdšie nečistoty a mastnotu použite iba mierne vlhkú handričku (nie mokrú) a jemne utrite povrch. Môžete si vytvoriť aj roztok vody a saponátu (napr. pár kvapiek prostriedku Jar).Vždy čistite v smere kresby dreva. Následne ihneď utrite dosucha. Opäť použite mäkkú textíliu (bavlna, flanel). Najlepšie bielej farby, aby náhodou nedošlo k zafarbeniu povrchu nábytku farbou z handričky.
Vyhnite sa agresívnym čistiacim prostriedkom ( prášky, tekuté prášky) alebo chemikáliám.
Rozliate tekutiny ihneď utrite dosucha. Tekutiny môžu nenávratne poškodiť povrch.
Čistenie a ošetrovanie pomocou špeciálnych prípravkov na nábytok nie je vyslovene nutné. Pokiaľ ich však používate, dodržujte pokyny ich výrobcov a prípravky otestujte najprv na menej viditeľnom mieste. Nikdy prípravky nenanášajte (nestriekajte) priamo na nábytok . Rozlišujte ako máte povrchovo ošetrený nábytok( lak, olej, vosk) a podľa toho zvoľte príslušný čistič.
Drevený nábytok alebo drevené časti čalúneného nábytku nie je vhodné čistiť prostriedkami na báze alkoholu alebo agresívnymi chemickými látkami, čpavkom, benzínmi, rozpúšťadlami a podobne. Taktiež nie je vhodné špinu odstraňovať mechanicky: zoškrabovaním, kefovaním a pod., aby nedošlo k trvalému poškodeniu povrchovej úpravy.
4. Zásady používania nábytku
Ochranný, obalový a prepravný materiál odstraňujte z nábytku opatrne. Nôž, alebo nožničky používajte tak , aby ste neprerezali, príp. nepoškrabali samotný tovar. Dávajte pozor na spinky, resp. iný spojovací materiál, vyhnete sa tak poraneniu.
Nábytok, ktorý sa dodáva v demonte, montujte podľa návodu priloženého ku konkrétnemu tovaru. Montujte ho na zemi na podložke, zabránite poškodeniu podlahy.
Nábytok treba používať v súlade s jeho konštrukciou a určením.
Nábytok musí byť postavený na vodorovnom povrchu. Po umiestnení tovaru na miesto určenia skontrolujte, či sa jednotlivé diely nekývajú. V prípade nerovnej podlahy môžete pod nožičky nábytku položiť filcové podložky, bežne dostupné v obchodoch. Protišmykové podložky použite aj v prípade, že máte inú podlahu ako koberec. Predídete nielen poškodeniu podlahy ale aj posunu nábytku po podlahe (hlavne pri posteliach a sedacom nábytku).
Nábytok pri premiestňovaní nikdy neťahajte ani netlačte po podlahe. Premiestňujte ho iba uchopením a nadvihnutím spodnej časti, príp. rámu. Nenamáhajte pri presúvaní opierky alebo područky sedacích súprav, či úchytky skríň a komôd. Po premiestnení nábytku vizuálne skontrolujte, či nedošlo k posunutiu nožičiek a či sa jednolivé diely nekývajú. Najmä pri posteliach dbajte na to, aby bola nožička strednej priečky osadená vždy kolmo na podlahu a aby kovanie, na ktorom je položený rošt ostalo pevne na svojom mieste.
Nábytok musí byť používaný v uzavretých miestnostiach, suchých a zabezpečených pred vplyvmi rôznych činiteľov, ktoré by mohli spôsobiť jeho trvalé poškodenie, ako aj mimo dosahu priameho slnečného svetla. Kolísavá teplota či príliš vysoká, alebo nízka vlhkosť škodia nábytku tým, že dochádza k rozpínaniu konštrukčných materiálov a porušeniu spojov, čo sa najčastejšie prejaví vŕzganím (hlavne pri posteliach a sedacom nábytku).
Nábytok nesme byť postavený vo vzdialenosti od aktívnych zdrojov tepla (ohrievače, pece, kozuby, radiátory) menšej ako 0,5 m.
Čalúnený nábytok zaťažujte rovnomerne. Napr. obľúbený sedák kresla oproti TV môže po určitom čase viac zmäknúť ,ako tie menej používané časti sedačky. Nezabúdajte, že sedacia súprava má niekoľko častí, ktoré slúžia na rôzne účely. Sedák slúži na sedenie, operadlo/operadlový vankúš na opieranie chrbta. Opierky na ruky (područky) zasa na opieranie rúk. Rozkladacie sedacie súpravy slúžia iba na príležitostné spanie. Každú časť používajte k tomu, k čomu je určená.
Povrchy nábytku (stoly, príborníky, komody, skrinky, konferenčné, písacie stolíky) chráňte pred priamym pôsobením horúcich nádob, vody a rozpúšťadiel.
Neodporúčame skákať po nábytku, sedacích súpravách, posteliach, matracoch.
Domáce zvieratá, hlavne psy a mačky, dokážu v priebehu veľmi krátkeho času poškodiť a zničiť povrch nábytku, každú poťahovú látku alebo kožu. Nepúšťajte ich preto na sedaciu súpravu , či postel a nenechávajte ich bez dozoru.
Bežná amortizácia použitých materiálov (trvalá deformácia, oderuvzdornosť, svetlostálosť atď.) spôsobená používaním výrobku je prípustná. Predmetom reklamácie nemôže byť zľahnutie vlasu u žinílkových a plyšových poťahových látok, žmolkovanie látok, poškodenie spôsobené nevhodným čistením, deformácia a pokrčenie vankúšov plnených sypanými výplňami. Odtiene farieb poťahových materiálov rovnakého dezénu sa môžu líšiť medzi jednotlivými výrobnými sériami, tj pri doobjednávkach tovaru.
5. Technické vlastnosti čalúnickej látky
Čo si všímať pri výbere látky?
1.Odolnosť voči oderu (Martindale test)
Hodnotí, koľko cyklov trenia látka vydrží, kým sa začne opotrebovávať. Čím vyššie číslo, tým odolnejšia látka. Pre sedačku odporúčame min. 30 000 cyklov.
2. Odolnosť voči žmolkovaniu (Pilling test)
Hodnotí sa v stupnici 1-5, kde 5 je najlepšie. Odporúča sa hľadať látky s hodnotou 4–5.
3. Stálosť farby pri odere (dry/wet rub fastness)
Hodnotí sa, či sa farba neotiera pri suchom/mokom trení. Stupnica opäť 1–5. Pre kvalitné čalúnenie sa odporúča minimálne 4.
4.Svetlostálosť (light fastness)
Určuje, ako dobre si látka drží farbu na svetle / slnku. Hodnotí sa v škále od 1 do 8. Pre bežné použitie stačí 4–5, ak je nábytok pri okne alebo pod svetlom, hľadaj 5+. Priame slnečné žiarenie, ktorému je látka vystavovaná dlhodobo, môže aj pri vyšších hodnotách "svetlostálosti" pôsobiť na látky negatívne= farby môžu začať šedivieť. Odporúčame používať závesy, prípadne inú tieniacu techniku.
Zhrnutie odporúčaných hodnôt:
Parameter: Odporúčaná hodnota:
Martindale test min. 30 000 cyklov
Pilling (žmolkovanie) 4–5
Stálosť farby (oder) 4–5
Svetlostálosť min. 4, ideálne 5+
6. Ako ošetrovať čalúnený nábytok?
Najprv si overte zloženie látky a odporúčané ošetrovanie – často býva v dokumentácii priloženej k čalúnenému nábytku (napr. v návode na ošetrovanie).
Vo všeobecnosti ale platia tieto odporúčania:
1. Pravidelná údržba
Vysávajte 1x týždenne (najnižší sací výkon, mäkký nadstavec)
Odstránite tak prach, chlpy, omrvinky – predídete "zažratiu" špiny
2. Čistenie škvŕn
Reagujte čo najskôr – čím čerstvejšia škvrna, tým ľahšie sa čistí.
Hrubé časti odstráňte pomocou tupého premetu- napr. lyžičky.
Potom na ošetrované miesto jemne priložte bielu savú handričku alebo papier. Nešúchajte aby sa nečistota zbytočne po povrchu nerozmazávala a neprenikla hlbšie do látky, resp. spodných vrstiev čalúnenia.
Mierne znečistenie následne dočistite vlažnou destilovanou vodou (do 30ºC) s jemným pracím prostriedkom, príp. saponátovým prostriedkom vhodným na tepovanie. (Pozor: najprv vyskúšajte čistič na skrytom mieste. Nepoužívajte parné čističe ani chemické rozpúšťadlá a čističe- acetón, benzín.)
Nikdy nelievajte vodu priamo na látku.
Postupujte od okraja škvrny smerom dovnútra.
Látku nepremáčajte. Prebytočnú vlhkosť odsávajte suchou bielou handričkou. Zabránite tak je zrážaniu, zmenám povrchu a vsiaknutiu vody do čalúnenej výplne.
Po odstránení znečistenia nechajte povrch vyschnúť pri izbovej teplote. Nepoužívajte fén, ohrievače a nevystavujte látku priamemu slnečnému žiareniu.
Pokiaľ by sa jednalo o silnejšie znečistenie, prípadne si čistiť čalúnenie v domácich podmienkach netrúfate, obráťte sa na špecializované firmy.
7. Žmolkovanie- chyba, alebo prirodzený jav?
Nie, žmolkovanie nie je chyba.
Je to bežná fyzikálna reakcia – vzniká trením pri každodennom používaní. Niektoré látky sú na to náchylnejšie ako iné, ale samotný výskyt žmolkov neznamená nekvalitný materiál.
Prečo k žmolkovaniu dochádza?
– Látka obsahuje krátke vlákna
(napr. zmes bavlny a polyesteru)
– Tieto vlákna sa trením
uvoľnia na povrchu a zhlukujú sa do malých "guľôčok"
–
Často sa to deje na najviac namáhaných miestach – napr. opierky
rúk, sedacie plochy
Dá sa žmolkovaniu predísť?
Nie úplne, ale dá sa výrazne obmedziť:
-Vybrať látku s vysokým skóre v Pilling teste (4–5)
-Vyhnúť sa zmesiam s veľkým podielom prírodných vlákien (napr. bavlna, vlna)
-Pravidelne čistiť povrch – nečistoty a prach podporujú trenie
-V prípade výskytu použiť odžmolkovač – malý strojček, ktorý ich šetrne odstráni
Žmolkovanie nie je výrobná vada. Je to prirodzená vlastnosť textilu, podobne ako u svetrov či kabátov. Tvorba žmolkov je prirodzenou vlastnosťou textílií a nie je dôvodom k reklamácií výrobku.
8. Niečo o koži
Podľa správnosti by sme mali hovoriť o usni. Koža je surový materiál. Useň je vyčinená (spracovaná/ošetrená) koža pripravená na použitie v ďalších odvetviach. Na čalúnenie nábytku sa používa široká škála usní. Najbežnejším typom je hovädzia pre svoju odolnosť a trvanlivosť. Je dôležité spomenúť, že produkcia kože je vedľajším produktom pri chove hovädzieho dobytka. Žiadne zviera nezomiera kvôli výrobe sedacích súprav!
Tento prírodný materiál je známy svojou pevnosťou a odolnosťou. Dá sa povedať, že pri pravidelnom ošetrovaní je jeho životnosť prakticky neobmedzená. Oproti textilu je 4-5 krát vyššia. Na jej povrchu sa neudržia roztoče a alergény a ľahko sa z nej odstráni aj prach. Tieto vlastnosti ocenia najmä alergici.
Starostlivosť o kožu:
Na čistenie a údržbu poťahov z pravej kože vám odporúčame používať iba prípravky určené na starostlivosť o daný typ kože ( anilín, semianilín, pigmentovaná koža, velúr, semiš). Pred prvou aplikáciou prípravku urobte skúšku na menej viditeľnom mieste. Kompletné čistenie a impregnáciu sedacej súpravy vykonávajte 2 až 4-krát za rok (podľa intenzity používania). Regeneračnými prostriedkami, ktoré sú určené na ošetrovanie koženého nábytku kožu nielen vyčistíte, ale aj ošetríte. (Napr. produkty zn.Keralux). Ak by ste kožu pravidelne neregenerovali, časom by stratila svoju prirodzenú pružnosť a vláčnosť, a tak by mohlo dôjsť k jej popraskaniu a k znehodnoteniu celého výrobku.
Odstraňovanie ťažších znečistení (napr. guľôčkové pero, atrament, krv, lak na nechty) by malo byť vykonané odborníkom. Platí však, že fľaky najčastejšie po istom čase splynú v koži. Na čistenie v žiadnom prípade nepoužívajte agresívne prostriedky (napr. benzín, acetón, lieh a pod.) Ani výrobky určené na ošetrovanie koženej obuvi.
Kožený nábytok nevystavujte priamemu slnečnému žiareniu a neumiestňujte ho do bezprostrednej blízkosti vykurovacích zariadení. Koža, ktorá je dlhodobo vystavená slnečnému žiareniu môže zmeniť svoju farbu, môže dôjsť k jej praskaniu. Odporúčaná vzdialenosť medzi radiátorom a koženým nábytkom je minimálne 50 cm a medzi krbom aspoň 100 cm.
Bežný kožený nábytok nie je vhodný do vlhkého prostredia (k bazénom, na terasy).
9. Koža verzus koženka. Aký je medzi nimi rozdiel?
Koža a koženka sa často zamieňaju, ale ide o dva veľmi odlišné materiály.
Pravá koža (useň)
Je prírodný materiál- najčastejšie hovädzia useň. Má jedinečný vzhľad, často s nedokonalosťami (napr. stopy po jazvách) , pocitovo na dotyk je teplá, "dýcha" a prispôsobí sa teplote tela . Pri pravidelnom ošetrovaní má vysokú životnosť . Používa sa na čalúnenie nábytku pre dlhodobé použitie, príp. do exponovaných priestorov. Keďže je to materiál živočíšneho pôvodu, je biologicky rozložiteľná . Nadobúdacia cena koženého čalúneného nábytku je vyššia.
Koženka
Je syntetický materiál- plast (PVC alebo PU). Vyrába sa z ropy. Vzhľad je rovnomerný, umelý, hladký. Pocitovo na dotyk je studenšia, menej priedušná . Životnosť materiálu je kratšia (5-8 rokov), môže popraskať. Starostlivosť je jednoduchá, ale bez možnosti obnovy povrchu . Je to cenovo dostupnejší materiál, používaný pre ekonomické riešenia a dočasný dizajn .
Koža je investícia do kvality a výdrže, zatiaľ čo koženka je praktické a cenovo dostupné riešenie. Výber závisí od Vášho rozpočtu, štýlu a očakávania.
10. Aké materiály sa používajú pri výrobe matracov?
Pri výrobe matracov sa používajú určité základné materiály a to z čoho je vyrobené jadro matraca určí aj jeho komfort, oporu, priedušnosť aj životnosť. Matrace môžeme deliť na dve skupiny- pružinové a penové. Pri väčšine matracov sa pri výrobe nepoužíva iba jeden materiál. Napr. aj pružinové jadro je obalené do nejakých pien, pri penových matracoch sa buď kombinujú rovnaké peny (napr. PUR peny rôznej hustoty, alebo peny rôzneho zloženia (PUR,HR) navzájom).
Pružinové matrace
Jadro : Bonellové pružiny
– Pružiny v tvare presýpacích hodín navzájom prepojené drôtom (tvoria jednu sieť).
– Na záťaž( tlak tela) reagujú spoločne,
nie jednotlivo.
+ výhody:
✔️ Vzdušné
✔️
Pevnejšia konštrukcia
✔️ Cenovo dostupné
– nevýhody:
❌ Menej
ergonomické
❌ Prenášajú pohyb (nevhodné pre dvojice)
Matrace s jadrom z taštičkových pružín
– Na záťaž (tlak tela) reagujú nezávisle-každá pružina sa správa ako malý piestik.
+ výhody:
✔️ Skvelá bodová
opora tela
✔️ Tiché a pohodlné
✔️ Vhodné pre páry
– nevýhody:
❌ Vyššia cena
❌ Pri lacnejšom spracovaní môžu byť menej vzdušné ( je dôležité aké ďalšie materiály (peny) obaľujú jadro matraca)
PENOVÉ MATRACE
1.PUR pena (polyuretánová pena)
– Bežná, základná pena s rôznou hustotou.
+ výhody:
✔️ Dostupná cena
– nevýhody:
❌ Kratšia životnosť
❌ Menej priedušná
❌ Môže sa rýchlejšie opotrebovať
2.HR pena (studená pena)
– Kvalitnejšia pena s otvorenou bunkovou štruktúrou.
+ výhody:
✔️ Výborne odvádza
vlhkosť
✔️ Dobre drží tvar
✔️ Pružná a pohodlná
– nevýhody:
❌ Mierne vyššia
cena
3.Pamäťová pena (viskoelastická)
– Reaguje na tlak a teplotu – prispôsobí sa tvaru tela.
+ výhody:
✔️ Odľahčuje
tlakové body
✔️ Skvelá voľba pre ľudí s bolesťami kĺbov
a chrbtice
– nevýhody:
❌ Môže sa
prehrievať- pocitovo je Vám na takmto matraci teplejšie
❌ Nie každému vyhovuje "zaborenie"
❌
Slabšia priedušnosť
4.Latex (prírodný alebo syntetický)
– Pena vyrobená z prírodného kaučuku alebo jeho zmesi.
+ výhody:
✔️ Dlhá životnosť
✔️
Vysoká pružnosť
✔️ Prirodzene antibakteriálny
– nevýhody:
❌ Vyššia cena
❌
Ťažší matrac
❌ Môže zadržiavať vlhkosť (vhodný s
lamelovým roštom)
3. Kokosová doska / prírodné materiály
Kokosové vlákno
– Tvrdá vrstva z lisovaného kokosového vlákna, niekedy s latexovou spojkou.
+ výhody:
✔️ Zvyšuje tuhosť a
priedušnosť
✔️ Odolný a prírodný materiál
– nevýhody:
❌ Tvrdší pocit
❌
Môže byť menej pružný
4. Gélové a hybridné vrstvy
Gélová pena / vrstvy s chladením
– Pena s obsahom gélu pre lepšiu termoreguláciu.
+ výhody:
✔️ Znižuje
prehrievanie
✔️ Vhodná pre teplokrvných spáčov
– nevýhody:
❌ Vyššia cena
❌
Gél môže časom strácať účinok
11. Všeobecný návod na používanie matraca
Aby matrac slúžil vašej spokojnosti, je potrebné dodržiavať nasledujúce odporúčania:
*Dbajte na správny podklad pod matrac podľa jeho typu. Matrac položte na posteľový rošt s lamelami, latami alebo pružnými taniermi, ktoré zabezpečia dostatočné odvetranie a cirkuláciu vzduchu. Pevná podložka (doska) musí mať vetracie otvory, aby vzduch mohol voľne prúdiť.
*Bezprostredne po výmene pôvodného (starého) matraca za nový môže dôjsť k bolestiam chrbta spôsobených vplyvom vyrovnania chrbtice.
*Dlhú životnosť matraca podporuje aj pravidelné otáčanie matraca( zmena umiestenia hlava-nohy, pri obojstranných matracoch striedanie oboch plôch). Tým sa znižuje vznik možnej deformácie matraca.
*Matrac v priebehu používania pravidelne prevetrajte. Ak je matrac vybavený snímateľným poťahom, je nutné ho ošetrovať podľa symbolov uvedenom na štítku všitom do poťahu. Pri manipulácií s poťahom dbajte na to, aby nedošlo nevhodným snímaním alebo navliekaním k poškodeniu samotného poťahu, alebo jadra matraca. Matrac nevystavujte vlhkému prostrediu ani priamemu slnečnému žiareniu, ktoré by mohlo zmeniť farebný odtieň poťahu. Tvorba žmolkov je prirodzenou vlastnosťou textílií a nie je dôvodom k reklamácií výrobku.
Všeobecné ustanovenia:
- Nový matrac má charakteristickú vôňu, ktorá postupom času vymizne.
- Žmolkovanie látky je prirodzeným znakom používania matracov a nezakladá právo uvedený jav reklamovať.
- Zakúpený matrac nie je možné z hygienických dôvodov vymeniť za iný typ.
- Predajca nenesie zodpovednosť za prípadné ťažkosti vzniknuté výberom nevhodnej tuhosti matraca.
- Tolerancia pri rozmeroch matraca(dĺžka/šírka) je +/- 1cm.
- Použité materiály sú zdravotne vyhovujúce a neškodia vášmu zdraviu.
- Likvidáciu je možné vykonať odnesením matraca na skládku, jednotlivé časti matraca je možné recyklovať.
12. Ako ošetrovať nábytok s povrchovou úpravou: laminát/melamín/fólia?
Na tento druh materiálu je najideálnejšie používať iba mäkkú navlhčenú handričku a po zotretí čo najskôr úplne vysušiť. Mastnotu je možné odstrániť malým množstvom kuchynského saponátu, ktorý nepôsobí agresívne. Nepoužívajte drsné leštiace pomôcky ani žiadne prchavé chemické látky.
13. Ako ošetrovať kovové a sklenené časti nábytku?
Kovové časti, dverové závesy (pánty) a kovové výsuvy na zásuvkách čistíme len od prachu. Nie je potrebné premazávanie olejom a podobne. Sklenené časti – police, dvere a stolové pláty čistite prostriedkami na báze alkoholu alebo saponátovými čistiacimi prostriedkami. Po očistení povrch vyleštite mäkkou textíliou dosucha. V prípade čistenia skla s matovanou úpravou dbajte na to, aby ste stranu s touto úpravou mechanicky nepoškodili, nepoškriabali a pod., pretože táto úprava je vytvorená špeciálnym nástrekom na povrchu skla.
14. Ako ošetrovať vysokolesklý lakovaný nábytok?
Vysokolesklé lakované povrchy sa dajú
ľahko čistiť, pretože ich povrch je uzavretý. Nečistoty sa dajú
odstrániť bez veľkej námahy. Dávajte si veľký pozor na to, aby
používané handričky boli mimoriadne čisté a neobsahovali piesok
či prášok. Znečistenie handričky, napr. zrnkami piesku (od
čistiaceho prášku) alebo prachu, môže viesť k poškrabaniu
povrchu. Za takéto poškodenie nemôže výrobca prevziať
zodpovednosť. Odporúčame používať bavlnené handričky
(nepoužívať handričky vyrobené z mikrovláken!), ktoré budú
čisté a dôkladne vyprané, a na čistenie lakovaných plôch
používať iba vodu so slabým roztokom saponátu.
15. Všeobecný návod na čistenie drezu a batérie
Údržba drezu je nenáročná
pokiaľ sa vykonáva pravidelne, dôležité je zabrániť
usadzovaniu vodného kameňa (dostupné čistiace prostriedky na
vodný kameň, ocot).
- vždy po skončení prác pri dreze ho
prepláchnite a utrite do sucha; nepoužívajte na čistenie drezu
drôtenku, iba bežné tekuté čistiace prostriedky!!!
- prípadné
škrabance či škvrny na nerezových drezoch možno "rozleštiť" špeciálnou hubkou a leštiacou pastou,
- do silgranitových
(kameninových ) drezov nevkladajte na dno gumové podložky;
zmäkčovadlá, ktoré guma obsahuje môžu poškodiť povrch
drezu!!!
- v skrinke pod drezom neuskladňujte priemyselné
chemikálie a čistiace prostriedky
Údržba batérie:
-
čistenie chrómovaných batérií vykonávajte mydlovou vodou alebo
zriedeným umývacím prostriedkom
- čistenie farebných alebo
kombinovaných batérií vykonávajte iba mydlovou vodou alebo silne
zriedeným umývacím prostriedkom
- batériu utrite dosucha
prípadne vyleštite jemnou handričkou
- na čistenie batérie sa
nesmú používať prostriedky na odstraňovanie vodného kameňa,
prostriedky s obsahom alkoholu a kyseliny, taktiež prostriedky s
abrazívnymi čiastočkami (ani brúsne hubky na riad)!!!
16. Aká je dĺžka záručnej doby?
Keď nie je uvedené u daného produktu inak, záručná lehota na všetky produkty je 24 mesiacov od kúpy, resp. prevzatia tovaru. Opotrebovanie charakteristické pre daný materiál alebo použitie sa nepovažuje za vadu.
17. Na aké chyby sa vzťahuje záruka?
Záruka sa vzťahuje na výrobné a materiálové chyby, ktoré sa objavia počas bežného používania. Nezahŕňa však poškodenia spôsobené nesprávnym používaním alebo prirodzeným opotrebením.
18. Ako postupovať pri reklamácií?
Vaša spokojnosť je pre nás prvoradá. Ak sa napriek našej snahe vyskytne problém s tovarom, postupujte prosím nasledovne.
Reklamáciu možno uplatniť písomne prostredníctvom e-mailu predajna@bruckner. sk, doporučenou poštou na adresu Nábytok u Brucknera s.r.o, Farská 17A,949 01 Nitra alebo osobne na rovnakej adrese. Pripravte si/priložte doklad o kúpe, popis vady a pomôže aj fotografia reklamovaných častí.
My následne reklamáciu zaevidujeme a budeme postupovať podľa platných právnych predpisov.
V súlade s ustanovením § 18 ods. 4 zákona o ochrane spotrebiteľa je predávajúci povinný vybaviť reklamáciu do 30 kalendárnych dní, bez ohľadu na to, akým spôsobom kupujúci tovar kúpil. Podľa § 2 písm. m) tohto zákona, vybavením reklamácie sa rozumie ukončenie reklamačného konania odovzdaním opraveného výrobku, výmenou výrobku, vrátenie kúpnej ceny výrobku, vyplatením primeranej zľavy z ceny výrobku, písomná výzva na prevzatie plnenia alebo jej odôvodnené zamietnutie. Podľa § 122 ods. 1 Občianskeho zákonníka lehota určená podľa dní začína sa dňom, ktorý nasleduje po udalosti, ktorá je rozhodujúca pre jej začiatok.
19. Mám právo na náhradný tovar počas trvania reklamačného procesu?
Počas vybavovania reklamácie nevzniká automaticky nárok na náhradný tovar. Avšak, ak nám to situácia a kapacity umožnia, radi Vám dočasné riešenie ponúkneme.